تبلیغات
اصلاح الگوی مصرف - اصلاح الگوی مصرف در آموزش و پرورش
اصلاح الگوی مصرف


بنده به عنوان یک معلم که از نزدیک بسیاری از مسایل اجرایی و اداری آموزشی را درک کرده ام و با توجه به

ساختار آموزش و پرورش چند پیشنهاد کاربردی و اجرایی برای آموزش و پرورش دارم . خوشحال خواهم شد شما

عزیزان مراجعه کننده به این وبلاگ با نظرات خود این پیشنهاد ها را تکمیل کنید ، تا شاید بتوانیم حداقل در این یک

مورد خودمان و آموزش و پرورش مان را به جامعه ثابت کنیم و بگوییم که تا آموزش و پرورش یک مملکت اصلاح نشود

 ، آن مملکت اصلاح نخواهد شد .

-
حذف کاغذ بازی های مرسوم

حذف کاغذ بازی مرسوم در آموزش و پرورش به کمک ابزار های الکترونیکی موجود .
با یک محاسبه سر انگشتی می توان میزان کاغذ مصرفی که روزانه در قالب بخشنامه ها و دستور العمل ها و اطلاعیه ها به مناطق و به تبع آن مدارس ارسال می گردد را محاسبه نمود .
به طور متوسط روزانه ۵ برگه کاغذ A4 به مدارس ارسال میشود ، در شهری مثل خمین که دارای بیش از ۱۰۰ مدرسه شهری و روستایی می باشد ، خود میشود به عبارت ۵۰۰ برگه در روز ، ۳۰۰۰ برگه در هفته ، ۷۵۰۰۰ برگه در ماه ، ۹۰۰۰۰۰ برگه در سال و با احتساب هزینه خود کاغذ و چاپ آن و به ازای هر برگه ۱۰ تومان می شود مبلغی در حدود ۹۰۰۰۰۰۰ تومان در سال ، آنهم تنها برای ارسال بخشنامه و دستور العمل های که گاهاً تکراری بوده و یا برای جامعه هدف انگشت شماری به مدارس ارسال میشوند . حالا خودتون در سطح یک استان و در نهایت کشور را محاسبه کنید ، حتماً شهادت می دهید که اینکار چه هزینه گزافی را بر آموزش و پرورش بحران زده ( از نظر بودجه ای ) تحمیل می کند .

راهکار

ما راهکار : در حال حاضر در اکثر مدارس کشور حداقل یک رایانه در آن مدرسه وجود دارد و بعضاً بسیاری از آنها در حال گرد خوردن می باشند . و با توجه به گفته خود مسولین اکثریت مدیران مدارس ، و حتی معلمین ، دوره های مهارت های هفت گانه ICDL را گذرانده اند . حالا با توجه به این دو موضوع ببینید اگر این بخشنامه ها از طریق اینترنت یا اینترانت و یا حتی فلش دیسک ها (برای مدارسی که دسترسی به اینترنت ندارند) ارسال شوند ، خودتان محاسبه کنید مزایای این کار و میزان صرفه جویی حاصل از اجرای اینکار را .
اما برای روشن شدن این موضوع چند مورد از صرفه جویی های حاصله :
۱- صرفه جویی مبلغی ملیاردی در سطح کشور و جلوگیری از واردات بیش از اندازه کاغذ به کشور .
۲- صرفه جویی در نیروی انسانی چرا که با اجرای این طرح تنها نیاز به کاربریست که این بخشنامه ها را در اینترنت و یا شبکه قرار دهد و دیگر نیازی به قسمتهایی چون بایگانی و دبیرخانه و نامه رسان در ادارت نمی باشد . چرا که خود همان رایانه به راحتی در نقش هر کدام از افراد بالا ایفای نقش می کند .
۳- جلوگیری از سفر های زائد درون شهری توسط مدیران مدارس یا نامه رسانها به ادارات یا مدارس برای آوردن بخشنامه های کاغذی . و به تبع این کم شدن سفر های زائد ، آلودگی هوای شهر ها نیز کاهش می یابد .
۴- صرفه جویی در وقت که همیشه طلایی ناب و با ارزش بوده و هست . چرا که دیگر نیازی به ثبت این نامه ها در دفاتر مختلف برای بایگانی نیست ، دسترسی به آنها به تبع استفاده از کامپیوتر در هر زمان و مکان بسیار راحت بوده ، و اطلاع رسانی به این شیوه در کسری از ثانیه انجام می گیرد .

برگرفته از وب سایت گزارش های یک معلم


نوشته شده در تاریخ جمعه 18 دی 1388 توسط ح .ی